Tecrübeler ile Para Kazanma Etiği Üzerine

0
891
Görüntülenme

 

Merhaba arkadaşlar. Son zamanlarda çok sık karşılaştığım bir konu üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim. Konu şu; sürekli birkaç kişi kendileri için ücretsiz ya da yok pahasına işler yapmamı istiyorlar ve de ben de uygun bir dil ile geri çevirmeye çalışıyorum. Bu durum artık rahatsızlık verici bir düzeye ulaştı. Çünkü daha doğru düzgün sohbet etmediğim insanlar ‘kanka’ diyerek samimilik oluşturup işlerini sürekli bedavaya getirme çabasındalar. Bu durum karşısında da ben de insanları kırmamak için belli bir dil oluşturup ona göre yanaşmaktayım. Bu yazıyı da genel olarak bu işten neden para talep ediyorum ya da bir işiniz olduğunda neden bana cüzi de olsa bir miktar para teklif etmelisiniz bunu açıklamak istiyorum.

Sevgili dostlarım. Bildiğiniz üzere İzmir’ de ses ve müzik prodüksiyon alanında ticari olarak çalışan şirket ve ya kişi çok fazla yok. Varsa da bir süre sonra buradan kaçmak isteyecekler. Çünkü burada doğru düzgün kazanç sağlayamıyorlar. Ben kendi adıma yaklaşık 15 yıldır müzik ile, 12 yıldır ses kayıt ve miksaj teknikleri ile, 6 yıldır müzikoloji ile ve 5 yıldır da film ses ve müzik ile ilgilenmekteyim. Bunun yanında da 4 yıldır tonmaysterlik yapmaktayım. Şu an sizlerin yaptığı ya da yapacağı işleri daha kaliteli hale getirmek için hala daha değerli vaktimi sürekli öğrenmek ve tecrübe kazanmak yolunda harcıyorum. Bu işten para kazanmak sermayesi olmadan para kazanmaktır. Burada tavuk döner yapmıyoruz. Benim sermayem, 15 yıllık birikimimi satmaktır. Satmak diyorum çünkü daha kaliteli işler yapabilmek adına bu işe daha çok vakit ayırmam gerekirken, o vakit sırasında harcayacak paraya ihtiyacımız oluyor doğal olarak. Mesela kira giderleri, fatura giderleri, yol parası, yemek parası, kahve parası vs vs vs. Bunların hepsine bir para ödemek durumundayım. Bunun için de para kazanmak durumundayım. Kendimi geliştirmek ve ekipmanlar, yazılımlar satın almak zorundayım. Sizlere bu durum oturuyor bilgisayar başına, sesi açıyor kısıyor, iki nota basıyor, müzik yapıyor, paraya para demiyor gibi görünebilir. Ancak tüm bunları yaparken yıllardır edindiğim tecrübeleri göz ardı edemezsiniz. Tabii ki çok da mükemmel işler çıkaramıyorum ya da en iyisiyim gibi iddialarım yok fakat amacım olabileceğimin en iyisi olmak ve bunun için de tecrübe kazanmak zorundayım.

Şimdi sen sevgili kankacım. Eğer işini benim yapmamı istiyorsan ve kaliteli bir şey çıkacağına inanarak bana geliyorsan, cüzi de olsa bir miktar para teklif etmenin ve benim bu işi meslek olarak yaptığımı göz önüne almanı rica ediyorum. Aksi takdirde gelme lütfen. Eğer gerçekten ölüm kalım meselesiyse hiç sıkıntı değil gel çözelim bu durumlar hariç. Ama yapacağın şey sonucunda iyi not almak istiyorsan, festivallerde kötü iş vermek istemiyorsan ya da başkalarına bak benim filmim diye hava atmak istiyorsan bunun da elbet bir bedeli olacaktır ve buna hazırlıklı olarak gel. ‘Kanka şunun şurasını biraz düzelticez ya, şu ekipmanı ver de 2 gün çekim yapıcaz, arkadaki sesleri yok edelim, yok çok yankılanmış, hocaya böyle göstermek istemiyorum’ gibi şeyler için bir de cümlenin sonuna, ‘kankacım çam sakızı çoban armağanı, kusura bakma bu çıktı’ deyip şöyle bir 50, 100 ne kopuyorsa gönlünden bir teklif etmen sana emin ol daha çok kazandırır. Ki işin normali de bu değildir. Önce bir sor bu senin ne kadar zamanını alacak, ne kadar istersin bundan, borcumuz nedir. Bir şu soruları da sormayı deneyin. Yoksa kendiniz öğrenin yapın arkadaşlar. Ben reddetmekten sıkıldım artık. Unutmayın yıllardır edindiğim tecrübeleri işlerinizi daha iyi yapmak için dostluk bahanesiyle bedavaya vermek zorunda değilim, kimse de değil. Kurnazlık yapmayı bırakın artık ve işi adabıyla yapın. Yoksa işinizi yapacak kimseyi bulamayacaksınız. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım aynı yöntemlerle gelmezsiniz artık.

CEVAP VER

Yorumunuzu belirtin.
İsminizi buraya girin.