Ses Tasarım Dersleri – 2. Bölüm / Ses Birimine Genel Bir Bakış 

0
2006
Görüntülenme

Merhabalar, ben Yiğitcan Kiremitci. Ses tasarım ders serisinin 2. Bölümü ile karşınızdayım. Bu yazıda profesyonel ve amatör filmlerdeki ses birimlerinin bir incelemesini yapacağız.

Bir film çekeceğimiz zaman, planlamalarımızı yaptığımız bir ön prodüksiyon, çekimleri gerçekleştirdiğimiz prodüksiyon ve kurgu, dağıtım gibi süreçleri içeren post prodüksiyon aşamalarını uygularız. Ses biriminde ise bu aşamalar profesyonel setlerde genellikle prodüksiyon, post prodüksiyon ve final mix aşamaları olarak ayrılır.

Hollywood filmleri gibi büyük bütçeli filmlerde ses biriminde genellikle en az 10 personel görev yapmaktadır. Her personel başka bir aşama ile ilgilenir. Şimdi kısaca bu kişiler ve görevlerini tanımlayalım:

 • Boom Operatörü: Kayıtçı ile birlikte prodüksiyon aşamasında sesi toplayan iki kişiden biridir. Genel bilinenin aksine sadece boom dediğimiz ucunda mikrofon bağlı sopayı tutan kişi değil, bir sorun fark ettiğinde sahneyi durdurma yetkisine sahip kişidir. Mikrofonu, sesi düzgün alınabilecek en doğru mesafede tutup, hem görüntüye girmemek, hem de oyuncuları takip etmek gibi zorlukların üstesinden gelmesi gereken kutsal kişidir.
 • Kayıtçı: Prodüksiyon sırasında seslerin kaydedilmesinden sorumlu kişidir. Seslerin seviyesini kontrol eder ve kayıt denildiği zaman kayıt düğmesine basar.
 • Ses Süpervizörü: Ses biriminin kendisinden –tüm ses biriminden- sorumlu kişidir. Kaydedilmiş seslerin prodüksiyon aşamasından, post prodüksiyon aşamasına geçişinde ve post prodüksiyonda yapılacak işlemlerin belirlenmesinde görev alır.
 • Diyalog Editörü: Kaydedilmiş diyalogların düzenlenmesinden sorumludur. Eğer ki temizlenmesi mümkün olmayan diyaloglar varsa bunları dublaj editörüne gönderir.
 • Dublaj Editörü: yeniden kaydedilmesi gereken diyalogların kaydedilmesinden sorumludur.
 • Arkaplan Editörü: Kaydedilmiş ya da yeniden tasarlanan arka plan seslerinden sorumludur. Bu sesler prodüksiyon aşamasında kaydedilmiş olabilir ya da yeniden tasarlanması gerekebilir. Bunun için farklı ambians seslerini bir araya getirerek sahnenin ambiansına en uygun sesleri belirler.
 • Ses Efekt Editörü: Doğada bulunmayan şu an duyduğunuza benzer, yeniden sentezlenmiş ses efektlerinden sorumludur. Hele ki bir bilim kurgu filmi çekiliyorsa onun çok fazla kapısını çalmak gerekmektedir.
 • Foley Sanatçısı: Sonradan eklenen adım sesleri, kıyafet sesleri, nesne sesleri gibi kayıtların yeniden kaydedilmesini sağlar. Bu konuyla ilgili bir çok videoyu izleyip hepimiz şaşırmışızdır. Her ne kadar izlediğimiz Türk dizilerinde bu abilerimize çok fazla iş düşmese de, büyük prodüksiyonlu filmlerde bu olaya çok önem verilir. Kaldı ki gelişmiş ülkelerde sadece bu işi yapan çok büyük şirketler bulunmaktadır.
 • Müzik editörü: Filmin müziklerinden sorumlu kişidir. Sahnelerde verilmek istenen duyguya göre müzikleri tasarlar.
 • Re-recording mixer: Filmin final mix aşamasında bütün seslerin dengeli bir şekilde mixlenmesinden sorumlu kişidir. Bu aşama ses tasarımın son aşamasıdır. Yönetmenle birlikte bu birimde görevli kişiler oturur ve filmi dağıtıma hazır hale getirirler.

Görüldüğü gibi, profesyonel setlerde görevli bu kadar personel sadece filmin sesbiriminden sorumludur.

Peki amatör setlerde bunları kim yapar?

Sesçi.

Anlaşıldığı üzere ilk bölümde de söylediğim gibi ses birimi aslında filmlerin azımsanamayacak kadar büyük bir bölümünü kapsar. Bu birimde çalışması gereken bir çok personel bulunur. Tabi ki kısa filmler için bu kadar personel çalıştırmak mümkün değildir. Fakat en azından bütün bu aşamaların kontrollü bir şekilde sağlanması filmlerinizi daha profesyonel hale getirecektir.

 

 

 

Görsel 2. Sesçi

Peki bunun için, Ne yapılabilir?

Artık ses tasarımın 3 aşama olduğunu biliyoruz.

Bu aşamaları basit ölçeğe indirirsek;

 • Prodüksiyonda toplanan seslerin sağlıklı ve temiz bir şekilde toplanması,
 • Ses dosyalarının düzgün bir biçimde depolanması,
 • Filminizde foley kullanılacak yerlerin belirlenmesi,
 • Mekan ambiansları ve ses efektlerinin belirlenmesi,
 • Gerek varsa dublaj işlemlerinin yapılması,
 • Filmde kullanılmak istenen müziklerin belirlenmesi,
 • Son olarak da eldeki bütün ses kanallarının sağlıklı bir şekilde filme uygulanması aşamalarının titizlikle gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Sonuç

Sonraki yazılarda, bu aşamalar hakkında daha detaylı bilgiler olacak. Konu ile ilgili arkadaşların bu bilgilerden yararlanacaklarını umuyorum. İletişim için iletişim sayfasında iletişim bilgileri yer almaktadır. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bu yazılar çok yakında Kutu Sound Production YouTube kanalımız üzerinden yayınlanacaktır. Kanalın linki aşağıdadır. Takipte kalmayı unutmayın. Sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın.

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCstHpwRf0RcWq8YpKrcav2w?view_as=subscriber

CEVAP VER

Yorumunuzu belirtin.
İsminizi buraya girin.