Ses Tasarım Dersleri – 1. Bölüm / Giriş

0
940
Görüntülenme

Filmler için ses ve müzik post-prodüksiyon serisinin ilk yazısı ile karşınızdayım. Bu seride ses hakkında yapılan ve bilinen yanlışlara, öğrendiğinizde size faydalı olacak bilgilere, kısacası ses hakkında önemli bilgilere olabildiğince yer vereceğim.

Bu yazı giriş ve özet niteliğinde olacak. Çok yakında YouTube kanalımız üzerinden de bu yazıların video versiyonlarını yayınlayacağız. Diğer yazılarda da burada bahsi geçen konuları derinlemesine ele alacağız. Özellikle film çekmeye yeni başlayan ve ses müzik hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes için faydalı olacağını umuyorum.

Öncelikle bir film çekmeyi denediyseniz, ses konusunun ne derece önemli olduğunu tecrübe etmişsiniz demektir. Çünkü özellikle film çekmeye yeni başlayan arkadaşlar, film ile görüntü arasındaki bağa büyük önem verirken, ses konusunu gözden kaçırabiliyorlar. Bu duruma bir de ses ile ilgilenen kişilerin sayı olarak az olması da eklenince, bazen facia denebilecek sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Bunun olmaması için film çekmek isteyen arkadaşların, ses konusuna da yeteri kadar önem vermeleri gerekiyor.

Ne Yapmalı?

Bunun için ön prodüksiyon aşamasında işe başlamak gerekiyor. Çünkü prodüksiyonda iyi toplanmamış sesler daha sonra post prodüksiyon aşamasında yine kötü sonuçlar alınmasına yol açabilir.

Prodüksiyon öncesinde alınabilecek önlemler ve hazırlıklar için şöyle bir sıralama yapabiliriz:

  • Öncelikle ses ekipmanının doğru belirlenmesi gerekiyor. Tabi bunun için de ekipmanların çalışma prensipleri hakkında birazcık bilgi sahibi olmak gerekiyor. Endişelenmeyin, sonraki bölümlerde bununla ilgili de bilgiler olacak.
  • İkinci olarak, ses toplaması için mümkünse tecrübeli bir sesçi ile çalışmak. Çünkü ses toplamanın bir çok farklı yöntemi bulunmakta, çekilen sahnelerin niteliğine göre ekipman tercihi, mikrofon mesafesi gibi önemli değişkenler bulunmaktadır. Ek olarak iyi bir müzisyen, iyi bir sesçi olmayabilir. Tanıdığınız bir müzisyen arkadaşınızdan bu konuda yardım istemek bunun için bir çözüm olmayabilir. Bunun yerine web sitelerini, forumları ziyaret etmek, biraz araştırma yapmak ve bu konuda tecrübeli ya da tecrübe edinmek isteyen arkadaşlara ulaşmak daha iyi bir çözüm getirebilir.
  • Üçüncü olarak, çekim yapılacak mekanların belirlenmesinde, ses faktörünün göz önünde bulundurulması gerekiyor. Örneğin; çekim yapılacak mekanın yakınında yol çalışması, inşaat gibi gürültü olacak ortamlar bulunmamalı. Ayrıca dış çekimlerde, yine mekanın işlek bir yol kenarında olmaması, pazar, avm, gürültülü bir meydan ya da insanların toplu olarak bulunduğu diğer gürültülü ortamların çekim için tercih edilmemesi gerekiyor.

Tüm bu saydıklarım prodüksiyon aşaması için dikkat edilmesi gereken başlıca

önemli şeylerdi. Bir de post-prodüksiyon için dikkat edilmesi gerek birkaç şeyden bahsetmek istiyorum.

  • İlk olarak post-prodüksiyon aşamasının zahmetli olmasını istemiyorsanız, önceden de belirttiğim gibi tecrübeli bir sesçi bu konu için yine çok önem teşkil ediyor. Çünkü post-prodüksiyon aşaması hakkında çok bir bilgi sahibi olmayan bir sesçi, sesleri toplarken bu aşamada karşılaşılabilecek problemler hakkında bilgi sahibi olamaz. Ayrıca kurgu hakkında çok iyi bilgi sahibi olan arkadaşlarımız da ses post prodüksiyonu hakkında ileri düzey bilgi sahibi olmak zorunda değillerdir. Bu yüzden de yine post-prodüksiyonda da iyi bir ses tasarımcısına ulaşmak iyi sonuçlar almak açısından önem teşkil etmektedir.
  • İkinci olarak, ücretsiz ve ücretli ses bankaları, foley, müzik tercihi ve telif hakları gibi önemli konular hakkında en az asgari düzeyde bilgi sahibi olunması gerekiyor. Özellikle müzik kullanımındaki telif problemleri gibi sorunları ele aldığım videoyu da izlemenizi tavsiye ederim.

Sonuç olarak; film sanatı yüksek hayal kurma becerisi gerektiren bir sanattır. Hayallerimizin sınırı yok. Tek sınır bilmediklerimiz ve lojistik yetersizliklerimiz. Hayalini beyaz perdede görmek isteyen bütün herkesin, bunu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmeleri dileğiyle, hoşçakalın.

Yazının video hali çok yakında YouTube kanalımızdan yayınlanacaktır.

Kutu Sound Production YouTube kanal linki:

https://www.youtube.com/channel/UCstHpwRf0RcWq8YpKrcav2w?view_as=subscriber

CEVAP VER

Yorumunuzu belirtin.
İsminizi buraya girin.